واکنش های شرکتInverse (قسمت دوم)

واکنش های شرکت Inverse

این پروسه به تدریج کامل شد. در ابتدا فقط برنهارد بستیلیر بصورت تمام وقت کار می کرد و پس از مدتی سایرین هم اهداف خود را تغییر داده و بصورت تمام وقت مشغول شدند. در سال 2007؛ آنها توانستند اولین جایزه خود را در رده بندی مسکونی از جوایز طراحی نورپردازی بریتانیا دریافت کنند.

این روزها؛ برنهارد بستیلیر بین چین، هندوستان، دوبی، بریتانیا و تایلند در حال رفت و آمد است. چه تفاوت هایی در کار کردن در تایلند وجود دارند؟

او می گوید: "تفاوت عمده کارکردن در تایلند اینست که همه کارها با هزینه پائین انجام می شوند بنابراین شما می توانید به راحتی کیفیت بالایی را در پروژه ها حفظ کنید... تامین کنندگان، اجناسی از چندین نام تجاری را به شما معرفی می کنند که عمدتا از گرانترین کالاها شروع می شوند. زمانی که احساس شود بودجه شما پائین است؛ آنها کالاهایی با قیمت های پائین تر معرفی می کنند که قطعا دارای کیفیت بالایی نیستند. پروسه طراحی در این کشور نیز متفاوت است. آنها از اطلاعات طراحی نورپردازی برای ساخت استفاده می کنند یعنی بدون اینکه از نقشه های کارگاهی استفاده کنند بدین ترتیب بسیاری از جزئیات مهم که باید در طراحی اولیه در نظر گرفته شوند؛ وجود ندارند. این مسئله بیش از هر جای دیگری در تایلند دیده می شود. حتی در هندوستان و چین؛ این مشکل به این شدت وجود ندارد. بنابراین طراحی باید زمان زیادی را به بررسی های فیزیکی در سایت اختصاص دهد. در اینجا؛ تا زمانی که ساخت کامل می شود نمی دانیم که نتیجه نهایی مطلوب حاصل می شود یا خیر". او ادامه می دهد: "این حرفه در اینجا بسیار جوان است. اگرچه چندین شرکت طراحی نورپردازی در این کشور فعالیت می کنند از جمله شرکت طراحی نورپردازی Vision (به ریاست لا اوکایی بوونپیتی) اما این حرفه هنوز باید راه طولانی را در این کشور بپیماید؛ اغلب طراحی های نورپردازی هنوز توسط تامین کنندگان کالاها انجام می شوند".

اما این مشکل بغرنج مختص تایلند نیست؛ او در خصوص طراحی توسط تامین کنندگانی که لوازم نورپردازی را عرضه می کنند؛ چه می گوید؟

"این کار نیاز به مهارت دارد. شخصا این کار آنها را یک تهدید برای حرفه خودم تلقی نمی کنم چون آنها (تامین کنندگان لوازم نورپردازی) فقط می توانند طرح هایی را اجرا که بر اساس کالاهای خودشان تکمیل می شوند. همیشه مشتریان نزد من آمده و می گویند: ‘ما یک طراحی مستقل می خواهیم که بتواند کاری منحصر به فرد انجام دهد یعنی کسی که می تواند محصولات مناسب برای این کار را انتخاب کند’. در نتیجه هزینه های کار برای مشتری پائین می آیند چون طراحان نورپردازی از همان ابتدا ایده اصلی و ناب را به او نشان می دهند بنابراین هزینه هایی که برای یک ایده خلاقانه دریافت می شود با هزینه ارائه یک راه حل کارآمد جبران خواهند شد".

شهرت و اعتبار برنهارد بستیلیر اینست که از انجام پروژه هایی با بودجه کم شرمسار نیست به نظر او این پروژه ها یک چالش محسوب می شود؛ یک فرصت مناسب برای ارائه راه حل های خلاقانه. برخی مثال ها عبارتند از : نوسازی یک خانه قدیمی در ناتینگ هیل با معماری Senai-Hopkins ؛ گالری ایست سنترال در لندن توسط فیلیپ ورمیرن (یکی از همکاران در دفتر لندن که به دلیل ارائه راه حل های کم هزینه جایزه طراحی نورپردازی بریتانیا 2010 را برای پروژه های خاص دریافت کرد).

در یکی از مقالات که اخیرا در اکونومیست به چاپ رسیده؛ آمده است:" ... پاسخ واقعی برای کسانی که حقیقتا مایلند میزان انرژی در نورپردازی را کاهش دهند؛ ممنوع کردن لامپ های رشته ای قدیمی نیست؛ البته این روند اخیرا گسترش یافته است اما نباید آن را اجباری کرد". نظر برنهارد بستیلیر در خصوص این مسئله با نظرات ضد و نقیض چیست؟

"ساده انگاری است که فقط استفاده از لامپ های رشته ای را ممنوع کنیم. زمانی که برای اولین بار به تایلند آمدم؛ رنگ های نور در خانه ها، فروشگاه ها و غیره نظرم را جلب کرد؛ این رنگ ها به شدت سردتر از رنگ های استفاده شده در اروپا، آمریکا و حتی خاورمیانه هستند. بنابراین در اینجا حذف لامپ های رشته ای و استفاده از فلوئورسنت چندان مهم نیست چون این کار قبلا انجام شده است".

" به نظر من در فرهنگ های مختلف؛ نکات زیادی در خصوص رفرنس های نورپردازی وجود دارند که باید کشف کرد اما اغلب آنها را نمی توان به سادگی یافت. امروزه در معابد تایلند بطور گسترده از فلوئورسنت استفاده می شود اما در گذشته آنها متکی به نور محیط شان بوده اند. امروزه نقش نور طبیعی روز کمرنگ تر شده است چون نورهای مصنوعی جایگزین آن شده اند. به نظر من روش های قدیمی برای حفظ محیط زیست بهتر هستند؛ از آنها می توان راحت تر از فلوئورسنت استفاده کرد اما امروزه فلوئورسنت در همه جا دیده می شود بنابراین نمی توانیم تصور کنیم که این مکان ها قبل از استفاده از فلوئورسنت چگونه بوده اند.

iStudio ؛ سنترال وورلد ؛ بانکوک ؛ 2009

طراح داخلی: شرکت معماری White Space

iStodio اولین فروشگاه اپل در آسیا است که بر تجربیات مشتریان تمرکز دارد. مرکز سنترال؛ ساختمانی برای تاسیس گالری مناسب برای آثار هنری دیجیتال است. در اینجا یک فضای بسته را به یک استودیوی خارق العاده برای آثار هنری تبدیل کرده اند تا هنرمندان بتوانند از کارهای گالری هنرهای معاصر الگو برداری کنند. در تصویر این فروشگاه جدید و مدرن شاهد ساده سازی و استفاده کمتر از مواد با کیفیت بالا هستیم. طراحی نورپردازی هم با استفاده از همین ایده طراحی داخلی و با همکاری نزدیک با تیم طراحی داخلی انجام شده است تا راه حل های ساده و منسجم با معماری را ارائه کنند.

Long Table ؛ بانکوک ؛

2008

آرشیتکت: استودیو طراحی اوربیت

این مجموعه که در طبقه 25 یک برج مسکونی بسیار شیک در بانکوک قرار دارد؛ دارای 717 متر مربع مساحت بوده و شامل یک رستوران و یک بار است؛ در این مجموعه می توانید تجربه یک غذای عالی را در یک فضا با طراحی منحصر به فرد و پیچیده داشته باشید؛ چشم انداز شهر از اینجا واقعا زیبا و نفس گیر است.

" انجام نورپردازی فضای باز در تایلند بسیار راحت و مقرون به صرفه است چون برایشان مهم نیست که شما از نورافکن ها برای بهبود نورپردازی و نورافشانی بر معماری ساختمان استفاده می کنید؛ این کار در اروپا جزئی از نورپردازی های حرفه ای و گرانقیمت است. البته این کارها را می توانید با نور کمتر و تنظیمات بهتر هم انجام دهید تا نتیجه کار بسیار موثر باشد".

علیرغم اینکه برنهارد بستیلیر افتخارات بین المللی زیادی را کسب کرده است اما هرگز به آنها تکیه نمی کند؛ این روزها او کارش را صبح زود شروع می کند و دیروقت شب به پایان می برد؛ هر روزه باید جلسات، بازدیدهای مختلف از سایت، مدل سازی و همچنین پیگیری سفارشات و توسعه لوازم سفارشی را انجام دهد. پس از همه این کارها باید بر اساس برنامه پرکار روزانه اش ؛ به سمت مقصد بعدی روانه شود. همسرش استاد دانشکده معماری داخلی و طراحی نورپردازی در دانشگاه کینگ مونگ کات در تونبوری در تایلند است. آیا اغلب با هم همکاری می کنند؟

" او یک استاد تمام وقت در دانشگاه است و در پروژه های تحقیقاتی نورپردازی متعددی مشارکت دارد. ما اغلب در زمینه طراحی مفهومی با هم همکاری می کنیم. اغلب در زمینه راه حل های طراحی که با زمینه های فرهنگی سازگاری دارند با هم مشورت می کنیم ؛ همچنین رویکردهای کاهش مصرف انرژی را نیز با هم بررسی می کنیم برای مثال؛ در پروژه های همچون موزه راتانا و دفتر کاری USAID در بانکوک . زمانی که او و همکارانش برای برگزاری کارگاه های نورپردازی و نصب نورپردازی در جوامع محلی تایلند فعالیت دارند؛ با آنها همکاری می کند چون به نظر من فرهنگ محلی بسیار جالب و منحصر به فرد است".

بی تردید؛ پیروی برنهارد بستیلیر از احساسات و قلبش باعث شده است که به موفقیت های حرفه ای دست یابد

http://universelights.com/