نورپردازی خوب (بخش دوم)

قبل از اجرای هرگونه پروژه نورپردازی این مقاله را به دقت مطالعه نمایید.

GOOD LIGHTING            VS         BAD LIGHTING

نورپردازی خوب     در مقابل             نورپردازی بد  

 

مقاله ای به قلم پروفسورسیندیا لیمائرو

طراح نورپرداز

مدرس دانشگاه کارنگی ملون آمریکا

 

من سالهاست به عنوان استاد دانشگاه و نیز مشاور شرکتهای بین المللی در عرصه ساخت و ساز به سمینارهای گوناگون از آمریکا تا آسیا دعوت میشوم و راجع به نورپردازی و تاثیرات آن صحبت میکنم. در پایان هر جلسه افرادی با چهره های گرفته و عصبی به سراغ من میایند و ضمن معرفی خودشون از تجربه تلخ نورپردازی هتل یا مال تجاری خودشون با آب و تاب برای من صحبت می کنند و بیش از اینکه از دست دادن صدها هزار دلار پولشون اونا رو عصبی کنه ، اعتباری رو که در بازار نسبت به رقبایشان از دست داده اند برایشان ناراحت کننده است. سالهاست دوستانی از سراسر جهان از طریق نامه و ایمیل راهکارهای انتخاب یک نورپردازی درست و استاندارد و فرصت ها و تهدیدهای مربوط به آن را از من می پرسند و من در این نوشته کوتاه بنا دارم به نکات مهم و بسیار کلیدی در این زمینه بپردازم که اگر آنها رو بکار ببرید از هدر دادن چند صد هزار تا چند میلیون دلار پولتان در امان هستید. اگر نورپردازی نکنید چیزی را از دست نمی دهید ولی با یک نورپردازی بد حتما چیزهای زیادی را از دست خواهید داد.  مهم ترین عامل موفقیت شما انتخاب درست شرکت نورپردازی برای همکاری است. این موارد چکیده ای از تجربیات یک عمر فعالیت حرفه ای من و نیز تجربه های تلخ و شیرین پروژه های بزرگ در زمینه نورپردازی است.

 

هر گردی گردو نیست

 

یک ورق کاغذ آماده کن و به این دو سوال من جواب بده و تا زمانی که جواب خودت را ننوشته ای به خواندن ادامه نده

  • تعریف نورپردازی و روشنایی چیست ؟
  • تعریف نورپرداز و مهندس برق چیست ؟

در جوانی اندکی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه به عنوان مهندس برق سالها در تامین روشنایی پروژه های مختلف مشغول به کار بودم تا اینکه در یک پروژه در لاس وگاس بحث نورپردازی به میان آمد و از اینکه قرار شده بود یک نورپرداز این کار رو انجام بدهد سخت آزرده شدم  و کارفرما رو یک احمق پولدار فرض کردم که کاری رو که من میتونم با هزینه کمتر انجام بدم قراره با پول بیشتر داره به یک نفر دیگه بده .  مگه نورپرداز چیکار میخواست بکنه که من بلد نبودم ؟ هر وقت نور پرداز رو میدیدم انگار کسی خنجری در قلب من فرو می کرد تا اینکه پروژه روشن شد و من فهمیدم کار اصلا به اون راحتی نبوده که من فکر میکردم و اون کارفرما هم اصلا یک احمق پولدار نبوده .حالا هر وقت این خاطره رو برای کسی تعریف می کنم از میزان نادانی ام یا بهتر بگم توهم دانایی ام نسبت به نورپردازی در آن زمان خجالت زده میشوم . علاقه رو به رشد من به مبحث نور ونیز تلاش برای جواب به بعضی سوالاتم باعث شد در رشته نورپردازی در دانشگاه ثبت نام کنم و آنقدر مباحث متفاوت و جذاب بود که تا دکتری نورپردازی من رو بدنبال خودش کشوند. همانطور که هر گردی گردو نیست هر مهندس برق ، مهندس آرشیتکت و یا فروشنده چراغ نیز نورپرداز نیست.

 

میوه دست چین بخر!

 

یک شرکت نورپردازی حرفه ای کارش فروش چراغ و ادوات نورپردازی نیست ، بلکه کارش تولید ایده و خلاقیت با بالاترین استاندارد برای پروژه شماست و در این راه منابع و ادوات نوری گوناگون و فقط با کیفیت درجه A را از کمپانیهای معتبر گوناگون تهیه می کند و در پروژه شما به کار می برد . هم کارش جنبه تجاری دارد و هم هنری و در پایان هم شما از نتیجه کار راضی خواهید بود و هم نورپرداز ، چرا که پروژه شما را به عنوان یک مدال در رزومه خود ثبت خواهد کرد . در این جا یک معامله تجاری داریم با دو برنده . اما اگر شرکتی را انتخاب کنید که کارش در اصل تولید و فروش چراغ و ادوات نورپردازی است ، با پایانی به احتمال زیاد دردناک روبرو خواهید شد و اگر نه ، شانس با شما یار بوده . ولی همه به انداره شما خوش شانس نیستند و همیشه کارهای درست با انتخابهای درست به سرانجامی درست می رسند . چنین شرکتهایی با پوشش و ادعای نورپردازی در اصل فقط به فروش چراغ هایشان فکر می کنند و به آنها بیشتر تاجر می گویند تا نورپرداز  . در این جا یک معامله تجاری داریم با یک برنده و یک بازنده و آن بازنده هم قطعا شما هستید. دو راه حل ساده به شما می گویم که تا حدی خودتان را در برابر این خطر محافطت کنبد .

  • به سایت اینترنتی هر شرکتی که مراجعه کردید و عنوان تولید کننده چراغ و ادوات را دیدید آن شرکت را برای نورپردازی فراموش کنید .
  • جهت ملاقات به شرکت نورپردازی که انتخاب کرده اید بروید و اگر دیدید که شرکت پر از چراغ و ادوات نورپردازی است ، وقتتان را آنجا تلف نکنید و از انتخابهای احتمالیتان خط بزنید . و از خودتان بپرسید چرا شرکتهای معتبری مانند Osram، Philips ، Martin و برندهایی جهانی دیگر ، کار نورپردازی انجام نمی دهند ؟ آیا نمی توانند؟

 

فریب شومن ها را نخور

 

هنگامی که می خواهید نورپردازی کنید عده ای از مشاوران و مهندسین شما ناگهان تبدیل به صاحب نظرانی با تجربه در نورپردازی می شوند و با آب و تاب برایتان صحبت می کنند . برای درک میزان دانش واقعی این دوستان یک آزمایش ساده انجام دهید . همه این افراد را در یک جلسه دعوت کنید و جلوی آنها چند ورق کاغذ بگذارید و از همه بخواهید گوشی های تلفن همراه خود را خاموش کنند تا نتوانند از اطلاعات موجود در اینترنت استفاده کنند و سپس در رابطه با نورپردازی پروژه شما آنچه را که می دانند بنویسند . تجربه اش کنید به نتیجه شگفت انگیزی  می رسید . اکثرا بیش از چند سطر نمی توانند بنویسند و تعداد کمی هم به زحمت شاید بتوانند یک صفحه را پرکنند . بعد از پایان جلسه تمام نوشته های همکارانتان را بخوانید ، می بینید چقدر مطالب همکاران شما کلیشه ای، کلی، شعاری، تکراری و شبیه یکدیگر است. در اینجا شما تفاوت دانش واقعی و توهم دانایی را به چشم می بینید. البته این ویژگی مختص همکاران شما نیست ، همه ما انسانها در حوزه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی براحتی و با اعتماد به نفس کامل اظهار نظر می کنیم و خیلی وقتها خودمان را صاحب نظر می دانیم . ولی بیشتر اطلاعات ما کلی، پراکنده و به همراه تحلیلهای شخصی است . متاسفانه همیشه سطح دانش خود را بیش از آنچه که هست ارزیابی می کنیم. لذا شما نباید سرنوشت نورپردازی پروژه تان را بر اساس دانش سطحی همکارانتان به پایانی دردناک برسانید.  من گاهی در پروژه هایی بزرگ با افرادی تحت عنوان ( مشاور نورپرداز پروژه ) برخورد می کنم که اکثرا مهندس برق یا آرشیتکت هستند و سطح دانششان در عرصه نورپردازی خنده دار است و من از حجم اطلاعات سطحی چنین افرادی واقعا حیرت می کنم، آنها فقط شومن های خوبی هستند.  پروژه های شکست خورده در کار نورپردازی اکثرا دارای چنین مشاورانی می باشند. برای فهمیدن سطح دانش این افراد ، از یک نورپرداز حرفه ای دعوت کنید تا در حضور این افراد در مورد نورپردازی پروژه شما با هم بحث و تبادل نظر داشته باشند ، نمایش جالبی  برای شما خواهد بود تا فرق یک متخصص و یک شومن را بدانید. اگر می خواهید مشاور نورپرداز استخدام کنید ، فقط از یک نورپرداز حرفه ای با سابقه ای درخشان بهره ببرید.

 

مراقب مافیای روسی باشید

 

نزدیک به دو دهه هست که برای بررسی علل ناکامی خیلی از پروژه های نورپردازی به روسیه دعوت می شوم . در کنار توصیه هایی که همیشه بعد از بررسی پروژه به کارفرمایان ارائه میدهم با یک مورد عجیب روبرو شده ام که برایش نمی شود کاری کرد . مبحث نورپردازی به خاطر مواردی چون مبهم بودن و آشنا نبودن کارفرمایان به اندازه کافی به مبحث نورپردازی ، بستر مناسبی می شود برای قرار و مدارهای مخفی بین برخی از مشاورین پروژه و بعضی از شرکتهای نورپردازی .این مشاوران جهت انتفاع مالی خودشان راه را برای ورود شایسته ترین شرکتها می بندند  و به شما اطلاعات جهت دار می دهند ، مثلا فلان شرکت گران است ، مشتریانش راضی نبوده اند و مواردی از این قبیل... یادتان باشد اگر دیگران به شما اطلاعات غلط بدهند و شما تصمیمی غلط را اتخاذ کنید ، متاسفانه مسئول صد در صد تصمیم اشتباهتان خود شما هستید ، چرا که وقتی پروژه شما روشن شد و بعد از مدتی به مشکل برخوردید دیگر آن مشاوران ، کارمندان شما نیستند و در جای دیگری استخدام شده اند و مطمئنا مسئولیتی قبول نمی کنند. پس خودتان جدا از مشاورانتان  در اینترنت نگاهی به شرکتهای نورپردازی معتبر بیندازید و با مدیران آن شرکتها یک قرار ملاقات بگذارید و آنها را ارزیابی کنید و در مورد پروژه هایی که اجرا کرده اند و آن پروژه ها چشم شما را گرفته سوال کنید . در کوتاهترین زمان ممکن بهترین فرد را بر اساس رزومه اش پیدا خواهید کرد. به همین راحتی! این حرف تکراری که (( وقت این کار رو ندارم )) توجیه مناسبی نیست. اولا این جلسات وقت زیادی از شما نمیگیرد و برای اتخاذ تصمیمی درست برایتان بسیار مفید است .و دوم اینکه راه رو برای ورود مافیای روسی به پروژه شما می بندد .