نورپردازی داخلی

نورپردازی فضای داخلی

آنچه در طراحی معماری داخلی اهمیت دارد، حسی است که از محیط به مخاطب منتقل می‌شود. برای نیل به این هدف، تمرکز اصلی بر ارائه طرح‌های خلاقانه نورپردازی برای فضاهای داخلی‌، خانه‌های لوکس‌، مراکز اداری و تجاری با هر سبک معماری و دکوراسیون داخلی است. کاربرد نور بیش از آن چیزی است که  در ذهن‌ها متصور هستیم؛ به عبارت دیگر فقط کاربرد سطحی آن یعنی روشنایی مدنظر نیست و با توجه به عناصر زیبایی‌شناختی اهداف دیگری نیز دنبال می‌شود.

طراحان داخلی بر این امر واقف هستند که اگر در طراحی دکوراسیون فضای داخلی آپارتمان‌های مسکونی، تجاری یا اداری نحوه چیدمان وسایل، انتخاب مبلمان و نوع معماری فضای حاکم با دقت و به‌خوبی انجام شود؛ اما در نورپردازی فضای داخلی ساختمان دقت زیادی صورت نگیرد، زیبایی سایر ابعاد نیز زیر سؤال می‌رود؛ بنابراین نورپردازی در طراحی داخلی ساختمان‌ها نقشی اساسی ایفا می‌کند.

زمانی که برای نورپردازی فضای داخلی اقدام می‌شود، تمامی فضاها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند؛ به‌این‌ترتیب، طراح باید در نورپردازی همه جوانب را بررسی کند و بهترین عملکرد را در طراحی داخلی به نمایش بگذارد. نورپردازی در فضای ساختمان می‌تواند کاربردهای دوگانه و متفاوتی داشته باشد به این صورت که نه‌تنها باعث روشنایی فضای داخلی بخش‌های مختلف می‌شود؛ بلکه طراحان داخلی با ظرافت و مهارت خاصی که درچینش انتخاب رنگ‌ها و سطح تلألو آن دارند، می‌تواند بر زیبایی آن بی‌افزاید.

 

اصول نورپردازی فضای داخلی در یک نگاه

طراحان دکوراسیون از هر دو نور طبیعی و مصنوعی برای نورپردازی داخلی به شکلی هوشمندانه استفاده می‌کنند.

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در محوطه داخلی ساختمان‌ها‌ نورگیرها و نورشکن‌هایی نصب کنند که نور به‌درستی به فضای داخل هدایت ‌شود؛ اما در سیاهی شب با کمک گرفتن از هالوژن‌ها‌، دیوارکوب‌ها‌، کریستال‌های نوری‌، لوسترها و هدایت نور در مسیری درست زیبایی را می‌توان خلق کرد. برای ‌رسیدن به این مهم، همواره از تکنیک‌های نوری خلاقانه و ایده‌های بکر استفاده می‌‌شود تا نتیجه پروژه نورپردازی داخلی همواره چشم‌نواز، زیبا و رویایی به نظر برسد.

گاهی نیز برای ایجاد ظرافت در نورپردازی، با خلق ایده‌های بکر نور به‌صورت یکنواخت و فراگیر در محیط پخش می‌شود. این نوع نورپردازی برخلاف نورپردازی تاکیدی برای برجسته‌سازی نمای داخلی به کار نمی‌رود و بیشتر از این جهت کاربرد دارد که به روشنایی محیط اطراف بپردازد. به‌طور مثال بسیاری از کسب‌وکارها از قبیل کارخانه‌ها و کارگاه‌ها ‌به‌صورت شبانه به فعالیت می‌پردازند.

 با استفاده از نورپردازی تاکیدی نیز می‌توان فضایی که به‌ظاهر فاقد اهمیت است، به محیطی زیبا و چشم‌نواز تبدیل کرد که چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف دارد.

یکی از مهم‌ترین عوامل کلیدی در موفقیت پروژه علاوه‌بر طراحی منحصر‌به‌فرد، کیفیت بالای ادوات نوری استفاده‌شده در آن پروژه است؛ زیرا این فاکتور متضمن طول عمر بالای ادوات نورپردازی و طبیعتا کیفیت بالای اجرای آن پروژه خواهد بود.

شرکت RGE با بیش از 23 سال سابقه در این‌خصوص از بهترین و مرغوب‌ترین ادوات نوری جهان با قیمت مناسب بهره می‌‌گیرد.

 

کلام آخر

همانطورکه گفته شد، نورپردازی در زیبایی فضای داخلی و دکوراسیون انواع ساختمان‌ها کاربرد فراوانی دارد.

افرادی که قصد دارند برای نورپردازی فضای داخلی ساختمان‌ها اقدام کنند، باید در این زمینه از طراحان نور زبده و کارآزموده بهره جویند. شرکت RGE در ارائه خدمات نورپردازی در سطح بین‌المللی دارای رتبه بسیار بالایی است.

یکی از مهم‌ترین اهداف‌ شرکت نورپردازی آر جی ئی این است که با طرح و ارائه ایده‌های بکر و خلاق، استفاده‌کنندگان را به برندی معتبر تبدیل کند‌؛ ازهمین‌رو بسیاری از پروژه‌های نورپردازی RGE در مسابقات جهانی‌، کاندید دریافت جوایز بین‌المللی شده‌اند. تبدیل ایده‌های بکر نورپردازی به واقعیت عینی‌، به کمک راه‌حل‌های الهام‌بخش و گاه بسیار پیچیده ‌موجب شده که پروژه‌های نورپردازی RGE همواره متمایز،‌ تأثیر‌گذار و ممتاز باشد.

در صورت نیازِ کارفرما به طراحی و مشاوره‌، این شرکت با سال‌ها تجربه و دانش ارزشمند در انجام پروژه‌های نورپردازی داخلی آماده‌ است در ارتباطی پویا با بخش معماری پروژه‌، خلاقانه‌ترین ایده‌های معماری داخلی را با ایده‌هایی از هنر نورپردازیRGE  در قالب طرح‌های شبیه‌سازی‌شده ‌ارائه کنند. آنچه به آن ایمان داریم، این است که ایده‌‌های برتر شرکت RGE  در فضای داخلی‌، بدون تردید ارزش افزوده‌ای معنادار و ارزشمند به فضا خواهد بخشید.

.