RGE RGE
نورپردازی نمای ساختمان مرکزی بانک گردشگری
نورپردازی نما

نورپردازی بانک گردشگری

هدف از نورپردازی ساختمان بانک گردشگری، خلق یک سناریوی گرافیکی مونوکالر (سفید سرد) بوده است که با حرکتی آرام به گونه‌ای که در راستای فرم معماری باشد، به کاملترین شکل ممکن، جزئیات نمای آن را در شب نمایش می‌دهد.

مجری طرح

شرکت نورپردازی RGE

طراح نور (نور پرداز)

حسن بهادری

موقعیت پروژه

تهران، سعادت آباد

معمار پروژه

کوروش رفیعی

بازگشت به صفحه پروژه ها

نورپردازی ساختمان مرکزی بانک گردشگری: تلفیق سنت و مدرنیته نورانی

معماری:

ساختمان مرکزی بانک گردشگری در زمینی به مساحت 60000 متر مربع و 25 طبقه در منطقه 2 تهران (سعادت آباد) واقع گردیده است. کانسپت معماری این سازه که توسط کوروش رفیعی طراحی گردیده، شامل یک بافت مشبک و فلزی با نمای یک‌تکه و منسجم است که به وسیله الحاقاتی روی نمای شیشه‌ای، نشان دهنده نوعی از درهم‌تنیدگی شهری است. برای خلق این نما از یک ساختار سنتی معماری ایرانی با نام "کاربندی" الهام گرفته شده است. کاربندی، نوعی پوشش متشکل از طاق‌هایی با قوس مشخص است که همدیگر را قطع می‌کنند و اشکال هندسی زیبایی بوجود می‌آورند. در حقیقت مجموعه بانک گردشگری توجه خاصی به مسئله سیاحت در این ملک تاریخی دارد و سعی بر آن بوده از طرح و پوسته‌ای استفاده شود که نه تنها فرم نمادینی در نتیجه نهایی اثر ایجاد شود بلکه در ساحتی مهمتر بتواند رنگ و بوی تاریخ و تمدن گذشته را به شکل کاملا امروزی و مدرن آن باز تعریف کند.

نورپردازی:

نورپردازی یک بنا به‌عنوان عاملی که ادراک اثر معماری را برای بیننده بیش از پیش میسر می‌سازد، مطرح است. حسن بهادری، طراح نورپردازی ساختمان بانک گردشگری، درباره این پروژه می‌گوید: "نمای این سازه شامل خطوطیست موازی که با چرخش‌های تناوبی خود قوس‌هایی جناقی ایجاد می‌کنند که در پوسته گرافیکی مجموعه خواسته یا ناخواسته گذشته دور را به آینده‌ای نزدیک پیوند زده، هویتی جدید در عین حال سنتی را در فضا از طریق رواق‌هایی با سبقه تاریخی ایران زمین تداعی می‌کند"

در نورپردازی این پروژه سعی گردیده تا پوسته بیرونی همانگونه که در روز به زیبایی خودنمایی می‌کند، در شب نیز بُعد دوم معماری (Second aspect of Architecture) نمایش دهد. حرکت خطوط از جنس انعکاس فلزی روی پوسته نما، مبنای نورپردازی پروژه بانک گردشگری قرار گرفته است. نتیجه کار، طراحی و خلق یک سناریوی گرافیکی مونوکالر (سفید سرد) است که با حرکتی آرام به گونه‌ای که در راستای فرم معماری باشد، به زیباترین شکل ممکن معماری آن را در شب نمایش می‌دهد. شرکت نورپردازی RGE در اجرای طراحی نورپردازی ساختمان بانک گردشگری با بکارگیری ادوات و امکانات بروز دنیا و طراحی و ساخت فرم‌ها و تصاویر نورانی متناسب با نوع حجم ساختمان و دنبال کردن خطوط منحنی، به ایجاد نمایش بسیار زیبایی به روی نمای بنا کمک کرده و احساس بصری متفاوتی در مخاطب ایجاد کرده است.

بعدی

10%