RGE RGE
نورپردازی نمای ساختمان برج جام
نورپردازی نما

نورپردازی برج جام

نورپردازی برج جام در سال 2016 از سوی  Light Middle East Awards کاندید بهترین نورپردازی خاورمیانه در بخش Innovative Project of the Year گردید.

 
مجری طرح

شرکت نورپردازی RGE

طراح نور (نور پرداز)

حسن بهادری

موقعیت پروژه

تهران، خیابان شریعتی

معمار پروژه

رضا دانشمیر

بازگشت به صفحه پروژه ها

نورپردازی برج جام: سماع نورانی به سوی آسمان

معماری:

برج جام (برج جام ملت سابق) در زمینی به مساحت 4600 مترمربع و 32 طبقه در تهران (خیابان شریعتی) واقع شده که یکی از مدرن‌ترین پروژه‌های ساختمانی و ساخته معمار شناخته شده، رضا دانشمیر به شمار می‌آید. این سازه به دلیل ارتفاع بلند، نوع خاص معماری که ترکیبی از حجم‌های افقی و عمودی بصورت چرخشی است و نورپردازی خلاقانه اجرا شده، در میان ساختمانهای همجوار خودنمایی می‌کند. هدف از ساخت برج جام، طراحی سازه‌ای بزرگ (Mega Structure) بود که با توجه به ساختار خیابان‌های اطراف این فرصت را داشت تا بتواند هویت شهری جدیدی را به محیط‌های اطراف خویش برقرار سازد. یک برج مکعبی ساده و معمول اداری اما با طرحی مدرن به مدول‌های تکرار شنونده با دهانه‌های 6. 7متری تقسیم شده است که برای تامین فضاهای مختلف اداری-تجاری و همچنین پارکینگ مجموعه مناسب است. نحوه چیدمان این مدول‌ها نیز به گونه ایست که استفاده از منظره پارک مجاور را در ارتفاع پایین فراهم نمایند. .

نورپردازی:

نورپردازی یکی از مهره‌های اصلی معماری و معرف هویت بنا در شب است و  به عبارت دیگر معماری و نورپردازی در معرفی یک سازه ارتباط تنگاتنگی دارند و موازی با یکدیگر حرکت می‌کنند. حسن بهادری (نورپرداز) در خصوص این پروژه توضیح می‌دهد: "ایده نورپردازی نمای برج جام (برج جام ملت سابق) از شمع‌های در حال سوسو زدن، الهام گرفته شده است که از فاصله دور همانند هجمه‌ای از نقاط نورانی می‌مانند که کل پوسته برج را با ریتمی منظم در‌ برگرفته‌اند و چشمان ناظر را به سوی خود جذب می‌کنند. " شرکت نورپردازی RGE برای این پروژه، سخت افزارهای منابع نوری را به‌طور اختصاصی، طراحی و سفارش داده که همگی توسط کنترلر قدرتمند مرکزی و 27 کنترلر فرعی مدیریت می‌شوند. این ادوات پیشرفته توانایی این را دارند که بتوانند فرم‌های گرافیکی‌ متعدد و بسیار زیبایی را نمایش دهند.

 

1695468408.png

جوایز و افتخارات:

حسن بهادری (طراح نور) برای نورپردازی برج جام در سال 2016 از سوی  Light Middle East Awards کاندید بهترین نورپردازی خاورمیانه در بخش Innovative Project of the Year گردید.

 

بعدی

10%