RGE RGE
نورپردازی نمای ساختمان مرکزی نیلپر
نورپردازی نما

نورپردازی دفتر مرکزی نیلپر

مجری طرح

شرکت نورپردازی RGE

طراح نور (نور پرداز)

حسن بهادری

موقعیت پروژه

تهران، شهرک غرب

معمار پروژه

دکتر هادی خیابانی

بازگشت به صفحه پروژه ها

نورپردازی دفتر مرکزی نیلپر، درخشش بزرگراه

معماری:

دفتر مرکزی نیلپر توسط دکتر هادی خیابانی در متراژ 2200 متر مربع در تهران (شهرک غرب، اتوبان یادگار امام) طراحی گردیده است. نمای ساختمان از خطوط افقی با جنس HPL است که با توجه به مرتفع بودن ساختمان این خطوط افقی به ایجاد تعادل بصری نما کمک کرده و از تکرار و خستگی جلوگیری می‌کند. خطوطی به شکل نرم و یکدست که با حرکتی از خطوط توپوگرافی زمین حرکت کرده و حجم ساختمان در آغوشش متولد می‌شود. در کنار موقعیت و جانمایی فوق العاده ساختمان و همسایگی آن با بزرگراه یادگار امام، معماری ساختمان به گونه‌ای طراحی شده که مانند یک عایق صوتی مناسب عمل کرده و به واسطه نوع حجم از انتقال صدای مزاحم به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند.

نورپردازی:

حسن بهادری، طراح نورپردازی ساختمان نیلپر می‌گوید: "نورپردازی، معماری یک سازه را متحول می‌کند و باعث می‌شود تا برداشت بازدیدکنندگان در طول روز و شب متفاوت باشد. این پروژه دارای یک معماری خاص است که شب هنگام زنده شده و پوشش چشم‌نواز گرافیک سناریوهایی که اختصاصا برای معماری آن طراحی شده است را همچون لباس شبانه فاخری به نمایش می‌گذارد. نورپردازی ساختمان نیلپر یک Media Facade بسیار جذاب با پوشش نوری Indirect است که از لایه‌های مستقل قابل کنترل نوری (Layers of individually controllable Lights) تشکیل شده است."

لازم به توضیح است که در نورپردازی Indirect منبع نور پنهان می‌شود و نور به جای اینکه مستقیماً به یک جسم بتابد، از طریق انعکاس روی سقف، کف یا دیوار پخش می‌شود. اجرای این سبک از نورپردازی، نیازمند محاسبات مهندسی و تسلط طراح نور به معماری سازه و تکنیک‌های نورپردازی است. اجرای نورپردازی دفتر مرکزی نیلپر توسط شرکت نورپردازی RGE اجرا گردیده است.

بعدی

10%