RGE RGE
نورپردازی نمای ساختمان ارگ تجریش
نورپردازی نما

نورپردازی مجتمع ارگ تجریش

نورپردازی ارگ تجریش در سال 2018 رتبه نخست مسابقات نورپردازی آسیا را به خود اختصاص داد.

 
 
مجری طرح

شرکت نورپردازی RGE

طراح نور (نور پرداز)

حسن بهادری

موقعیت پروژه

تهران، میدان تجریش

معمار پروژه

علیرضا شرافتی

بازگشت به صفحه پروژه ها

نورپردازی مجتمع تجاری ارگ تجریش، روشنایی‌های شهر

معماری:

مجتمع تجاری ارگ تجریش یکی از بزرگترین مراکز خرید واقع شده در شمال تهران است که توسط علیرضا شرافتی (گروه طراحی ارش - بعد چهارم فضا) طراحی گردیده است. پاساژ ارگ تجریش در خیابان سعد آباد (میدان تجریش) و در زمینی به مساحت 75000 مترمربع و در 10 طبقه (5طبقه پارکینگ) بنا شده است و معماری مدرن و زیبای آن در جایگاه یک نماد شهری، به قدری چشم نواز است که از هر سوی میدان به وضوح قابل مشاهده است. از آنجایی که اطراف این سازه یکی از شلوغ‌ترین میادین شهری را شامل می‌شود و مملو از آلودگی صوتی است، معمار این سازه سعی کرده است با ایجاد یک پوسته منحنی و صاف در نما، مردم را به آرامش دعوت کند.

نورپردازی:

نورپردازی مجتمع تجاری ارگ تجریش که توسط شرکت نورپردازی RGE اجرا شده است، یکی از عواملی است که زیبایی نمای این پاساژ را دوچندان می‌کند. از آنجا که نما دارای دو پوسته گسسته Twin Skin با فاصله 80 سانتی متر از هم است، بهترین شرایط برای نورپردازی غیرمستقیم (Indirect Lighting) و نمایش فرم‌های گرافیکی به وجود آمده است. 25000 سلول گرافیکی  توسط غلاف‌های آلومینیومی روی سطح داخلی فریم‌های عمودی پوسته بیرونی نصب شده و پوسته داخلی را پوشش تصویری می‌دهد. حسن بهادری، نورپرداز این پروژه توضیح می‌دهد: "نورپردازی ارگ تجریش از معدود پروژه‌های Media Facade در جهان است که به صورت  تابش غیر مستقیم عمل می‌کند. به همین دلیل و همچنین درخواست گروه معماری بر "خلق ترکیبی نرم و به دور از جزئیات که با ماهیت پوسته، همگن باشد"، تمامی تصاویر ایجاد شده فاقد لبه تیز بوده و با فرم معماری نما هماهنگ هستند".

 

 
1695191911.png

جوایز و افتخارات:

حسن بهادری طراح و نورپرداز این پروژه در سال 2015 از سوی برگزارکننده هیئت داوران (Light Middle East Awards) کاندید بهترین نورپردازی خاورمیانه در بخش خارجی ساختمان (Exterior)گردید.

 

نورپردازی ارگ تجریش در یک رقابت جهانی و نفس‌گیر توانست در میان برترین نورپردازان نمای خارجی، رتبه نخست مسابقات نورپردازی آسیا (Asia Excellent Awards) در سال 2018 را کسب کند.

بعدی

10%